Freerajdowcy w Tatrach-już!

Posty na różne tematy

Moderator: halny jurko

Postprzez halny jurko » 2007-12-16, 13:28

Irek - czemu mają służyc odpowiedzi na te pytania ? Potwierdzeniu tego co napisałeś, że turyści piesi wchodzą wszędzie i w większych ilościach ? Taka jast prawda i nie są potrzebne żadne dodatkowe ankiety. Człowiek rodzi się z dwoma nogami (przeważnie) i one mają go zaprowadzić tam gdzie chce. Jeszcze nikt się nie urodził w nartach lub na rowerze. Ten sprzęt pomaga później.
Nie jestem przeciwnikiem narciarstwa i jeżdżenia na rowerze, wręcz przeciwnie. Ale nie pchajmy się z tym sprzętem wszędzie. Bo skoro będzie gdzieś można gdzieś pojechać na rowerze lub na nartach, to dlaczego nie bedzie można się tam udać na skuterze śnieżnym, kwadzie, samochodem terenowym itd. - ktoś może zapytać?
Alpy czekają i Beskidy takżę. A nasze Tatry zmieszczą się w całości w jedną alpejską dolinę - takie tycipolki z nich. Więc chrońmy je jak tylko możemy najlepiej.
od halnego
...niech was zawsze na szlak trafi
Awatar użytkownika
halny jurko
Administrator
 
Posty: 852
Rejestracja: 2007-04-16, 19:48
Miejscowość: Mielec

Postprzez krajka » 2007-12-16, 18:24

Nie jestem Tatromanem, ani Bieszczadnikiem.
Jestem, od zawsze – górskim krajoznawcą.
W górach bywamy wiosną-latem-jesienią.
Mimo to, napiszę na temat zimy. Coraz bardziej zimowa „ludzka sceneria” zostaje na pozostałe pory roku.

Uważałem do niedawna, że góry powinny być dostępne bez ograniczeń.
Teraz także uważam – niech będzie zimą swobodny dostęp do gór dla śladowych wędrowców i wolnych szuserów, jeśli na własnych nogach i ramionach wniosą narty nawet! na tatrzański szczyt w obszarze TPN.

Jednak od kilku lat jestem jednak za wprowadzeniem ograniczenia dla pewnego rodzaju użytkowników naszych polskich gór. Jestem za wydzieleniem kilku rejonów dla budowniczych infrastruktury wyciągowej i jej użytkowników. Za kilka lat Beskidy, a ostatnio dzieje się tak w Sudeckim, pokryją wyciągi.
Platformy i wieże widokowe mają psuć krajobraz! – a metalowe słupy i druty już nie?

Góry - toż to tylko kilka procent powierzchni całego Kraju.
Pozostaje już tylko instytucjonalna ochrona.
Najwyższa pora i ostatni dzwonek dla działania dla Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego – w końcu tradycja (do której nawiązuje nazwa) zobowiązuje.
Zachowajmy dla naszych dzieci i ich dzieci trochę naturalnych polskich gór – bez konstrukcji stalowych sezonowego użytku.

[ Dodano: 2007-12-16, 18:28 ]
halny jurko napisał(a):Nie jestem przeciwnikiem narciarstwa i jeżdżenia na rowerze, wręcz przeciwnie. Ale nie pchajmy się z tym sprzętem wszędzie. Bo skoro będzie gdzieś można gdzieś pojechać na rowerze lub na nartach, to dlaczego nie bedzie można się tam udać na skuterze śnieżnym, kwadzie, samochodem terenowym itd. - ktoś może zapytać?

Tak też uważam.

halny jurko napisał(a):Alpy czekają ... . A nasze Tatry zmieszczą się w całości w jedną alpejską dolinę - takie tycipolki z nich. Więc chrońmy je jak tylko możemy najlepiej.

Jurko - i Beskidy także
Janusz
krajka
 
Posty: 144
Rejestracja: 2007-09-11, 13:24
Miejscowość: Łódź

Postprzez irek » 2007-12-18, 18:33

Składam dwa donosiki:
1. uprzejmie donoszę ,że redakcja „npm – miesięcznika turystyki górskiej’"
( nr1/2008) zachęca do uprawiania ski turingu :
a) w Tatrach ( wszędzie!)
b.) na północnych stokach Babiej Góry ( nie wiem czy wszystkim wiadomo ale na Babiej wolno na nartach tylko podchodzić)
2. ) Dyrektor TPN aprobuje ( i chyba propaguje ?) nielegalne poruszanie się w górach ( czyt. poza znakowanymi szlakami) cytuję. ” Najciekawszymi są szlaki Wołowiec –Rohacz oraz Błyszcz- Bystra. Wprawdzie wszyscy już tam byli, ale nigdy legalnie…”
Aha – proszę jeszcze o potraktowanie tego postu z przymrużeniem oka ( czyt. żartobliwie)
p.s. trochę poważniej: „npm” podał liczbę uprawiających ski turing w polskich górach ,od Karkonoszy po Bieszczady ( nie wiem czy liczyli Świętokrzyskie i Pieprzowe ) – ok.1000 osób.- czy to tak wiele ( jaki procent z nich trafia w Tatry ?)
Awatar użytkownika
irek
 
Posty: 86
Rejestracja: 2007-04-19, 16:23
Miejscowość: Mielec

Postprzez George » 2007-12-18, 22:10

irek napisał(a):” Najciekawszymi są szlaki Wołowiec –Rohacz oraz Błyszcz- Bystra. Wprawdzie wszyscy już tam byli, ale nigdy legalnie…”


Akurat ten cytat dotyczyl artykułu o przekraczaniu granicy w Tatrach... po wejściu do Schengen ;-)

Irek - widze, ze cytujesz z duzym przymruzeniem oka ;-)
Awatar użytkownika
George
 
Posty: 308
Rejestracja: 2007-05-17, 19:15
Miejscowość: Kraków-Tarnów

Poprzednia

Wróć do Inne tematy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości