Istnieje tania studencka baza noclegowa w Sudetach?

Adresy, kontakty i opis dobrych miejsc do noclegu

Moderator: halny jurko

Istnieje tania studencka baza noclegowa w Sudetach?

Postprzez Lechu » 2007-06-27, 10:44

Rozrzucone na terenie Polski liczne Studenckie Koła Przewodników Beskidzkich i Górskich prowadzą chatki studenckie i sezonową bazę noclegową w Beskidach. W bieżącym roku otwarta zostaje nowa baza namiotowa na przełęczy Przysłop
Potócki.
Baza powstała z inicjatywy Studenckiego Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach i prowadzona jest przez OU PTTK w Gliwicach. Będzie czynna 1.07. - 31.08
Położenie: przełęcz Przysłop Potócki pomiędzy Praszywką Wielką a Bendoszką Wielką w Beskidzie Żywieckim
Ilość miejsc 20 w namiotach Bazowych i około 30 na polu namiotowym
Rezerwacje i bliższe informacje: => http://ou.pttk.pl/baza.html
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach prowadzi również chatkę w Lachowicach na północnych stokach Opuśnioka (819) w Paśmie Jałowieckim w Beskidzie Żywieckim koło Suchej Beskidzkiej.

W związku z powyższym mam pytanie: Czy jedyne słuszne Studenckie Koło Przewodników Sudeckich PTTK, które zajmuje się - jak wynika z nazwy - organizowaniem turystyki akademickiej na terenie Sudetów, prowadzi jakąś podobną tanią bazę noclegową w Sudetach?

Czy chroniczny niedostatek takiej taniej bazy w Sudetach nie jest skutkiem braku innych podobnych Kół Przewodników Sudeckich w kraju, których inicjatywy powstawania w decydującym okresie zablokowane zostały za sprawą pewnych układów dolnośląskiego środowiska przewodników sudeckich, a które z niechęci i dla swej wygody argumentowało to m.in. stanowiskiem KTG ZG PTTK, że "niewskazane jest nadawanie uprawnień przewodnickich pojedyńczym osobom, oderwanym od stałego kontaktu z terenem uprawnień przewodnickich i ze środowiskiem przewodnickim" (Wierchy 1962, str. 218-221)?

Nie znam dokładnie wszystkich kulisów tego całego zamieszania, ale fakty mówią za siebie:
1. Dużo wędruję po całych Sudetach i faktycznie widzę, że po ich polskiej stronie kwalifikowana turystyka piesza młodzieży szkolnej i akademickiej odgrywa coraz mniejszą rolę.
2. Faktycznie byłem świadkiem, że swojego czasu sytuacja we wrocławskim PTTK zniechęciła wielu młodych ludzi do utrzymywania kontaktu z tą organizacją i skłoniła do wstąpienia w szeregi PTT.
3. W pewnych okresach w Karkonoszach i Górach Stołowych dominują wieloosobowe i hałaśliwe "tramwaje" wycieczek szkolnych z dużą mocą destrukcyjną, które najczęściej są wtłaczane przez zawodowych przewodników górskich w chronione obszary górskie w ramach ich działalności komercyjnej.
4. Nie widuję społecznej kadry PTT ani nawet PTTK prowadzącącej turystykę wędrówkową w Sudetach.

Może to też znak czasów? Ludzie żyją bardzo szybko i intensywnie spędzają też czas wolny. Zamiast wyruszyć na tydzień w góry z plecakiem spędzą weekend na rowerze, albo samochodem objadą najciekawsze atrakcje okolicy. Z drugiej strony jednak nieco inna sytuacja po czeskiej stronie gór sugeruje, że to nie tylko tempo życia maczało w tym całym zamieszaniu palce.

Kiedy zdaję sobie sprawę z "wymuszonego" wędrowania grup zorganizowanych po Czechach, a nie Polsce - "żeby było legalnie", to ręce opadają... Sytuacja nie jest już na granicy absurdu - to już jest kompletny absurd! To efekt coraz to nowych pozwoleń, licencji, zakazów jest taki, że mało kto (przynajmniej z grona znajomych nauczycieli) należy do PTTK czy PTT i organizuje - jak to kiedyś bywało - młodzieżowe obozy wędrowne i wycieczki w Sudety, tylko jadą w Beskidy z grupką znajomych, nocują m.in. w tanich chatkach studenckich, bazach namiotowych i schroniskach młodzieżowych, które tam jeszcze funkcjonują, i mają wszystko w nosie.

W tym roku wybieramy się 9-cio osobową grupą w terminie od soboty 28 lipca do niedzieli 5 sierpnia w dość odległy od Poznania teren - w Beskid Żywiecki (w Sudety mamy dużo bliżej). Pierwsze noclegi mamy zarezerwowane w schronisku PTT "Chyz u Bacy" na Mładej Horze => http://www.mladahora.ptt.org.pl/
Schronisko od wielu lat prowadzi nasz znajomy krajan z Ostrzeszowa - Józek Michlik.
Pozdrawiam

Lechu
Oddział Poznański PTT - http://pttpoz.republika.pl/
Strona klubowa - http://kspoz.interiowo.pl/
[img]http://ksp.republika.pl/ks_mala.gif[/img]
Awatar użytkownika
Lechu
 
Posty: 230
Rejestracja: 2007-05-16, 18:18
Miejscowość: Poznań

Postprzez swistak » 2008-05-23, 14:26

Znamy najtańsze i najbardziej wyprawowe miejsce noclegowe w Sudetach.
To schronisko nad Łomniczką.
Polecam :!:
marcys
z mazowsza
swistak
 
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-09, 09:01


Wróć do Dobre miejsca noclegowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron